Ознака: ВМРО-ДПМНЕ

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш да се гласаат уставните измени

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ побара од претседателот на Парламентот Талат Џафери без дополнително одлагање да ја стави точката на изјаснување, да има гласање, и владеачкото мнозинство да види дека нема […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата одлучија да ја прекинат дебатата

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата „За подобра Македонија“ денес на заедничка координација одлучија да се откажат од понатамошна дебата која што се води во Собранието на Р. Македонија. -Пратеничката […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ со барање до Собранието да му се овозможи обраќање на Мицкоски

ВМРО-ДПМНЕ, според сознанија на “Курир“, испратила барање до Собранието преку кое се бара да му се овозможи обраќање на партискиот лидер Христијан Мицкоски, кој не е пратеник, а поради како […]

Вести Македонија

Пленарна седница утре во 11 часот

Уставните измени утре ќе се најдат пред пратениците на пленарна седнница. Дали власта ќе го обезбеди потребното двотретинско мнозинство за да го реализира предвиденото од Договорот со Грција останува да […]

Вести Македонија

Ќе има ли Уставни промени или избори?

Со комплетно спротивставени ставови на двете најголеми македонски политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ денес продожи Собраниската комисија за Уставни промени. До кога ќе трае некој не може да предвиди, веројатно […]

Издвојуваме

Срцката отиде да гласа како Претседател на Унија на Жени на ВМРО, кој кого тука лаже господа?

За некои очекувано за некои како изненадување Даниела Рангелова пратеник на ВМРО и претседател на Жените на ВМРО отиде да прави гласа на референдумот и со тоа го помогна цензусот. […]

Политички партии

Мицковски да се освести во пресрет на изборите за да не доживее дебакл – порача Демократската Фракција

Го пренесуваме интегралниот текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Демократска Фракција, издадено по повод превирањата во партијата после референдумот: – Со својот глас на референдумот граѓаните, членовите и симпатизерите на ВМРО […]

Коментари

На која дрога сте вие Фрчковски?

Денешната изјава на телевизија Телма на професорот Фрчкоски е следната: Власта изборите би ги добила глатко, а ВМРО-ДПМНЕ ќе паднат и под сегашната граница. Да ве информирам директно Фрчковски: Народот ја бојкотираше […]

Избор на уредникот

Документ потпишан од Љубчо Георгиевски кој покажува дека не бил против 16 кракото сонце

Како што може да се види од овој документ на ВМРО-ДПМНЕ потпишан од Љубчо Георгиевски тој бил тогаш во 1995 година против промената на државното знаме. Но, како што може […]

Вести Македонија

Кривична пријава против Зоран Заев

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска до Јавното обвинителство поднесе кривичната пријава против премиерот Зоран Заев за поткуп при избори за изјава на јавен митинг во Крива Паланка.Од партијата истакнуваат дека тоа е […]