Ознака: Водици

Балкан

Црквите во Грција сепак ги отворија вратите за верниците за Водици

Под превентивни мерки, со дискретно полициско присуство, без осветување на водите во надворешните делови, без литии и без фрлање на крстот, но со отворени цркви за верниците и можност за […]

Вести

По две недели пронајден првиот крст кој го фрлаше попот на Водици во Пробиштип откако истиот исчезна

На Богојавление попот во Пробиштип мораше двапати да фрла свет крст во базенот, затоа што првиот исчезна откако беше фрлен. Вториот крст беше фрлен по 40 минути откако учесниците не […]

Вести

Ден кога водите стануваат лековити: Oбичаи и верувања за Водици

Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Божана, Бојан, Бонка, Богомил (значи мил на Бога), Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница, Дарин, Јован, Јованка, Јонко, Јонка, Јоана… Празникот Водици (Богојавление) […]

Живот

Денес православните верници го слават Богојавление или Водици

Православните верници денеска го слават еден од најголемите и најубави празници Богојавление или Водици. На денешен ден во водите на реката Јордан свети Јован го крштавал Исус Христос и од […]

Живот

На Водици се отвора небото: Немажените девојки треба да го направат ова

Богојавление Водици е еден од најголемите и најтешки христијански празници. Според Библијата, на овој ден се отворило небото и се слушнал божјиот глас. Според верувањата и обичаите, сите немажени девојки […]

Македонија

Утре заради Водици посебен сообраќаен режим во Скопје

За време на одбележувањето на празникот Богојавление – Водици во центарот на Скопје и во општините Ѓорче Петров и Аеродром утре ќе биде воведен посебен режим на сообраќај, соопшти Министерството […]

Живот

На Водици сите одат по света вода, но грешат во една работа- ова никако не го заборавајте во сабота!

Богојавление е ден кога според преданието, божјиот глас објавил дека Исус е негов син и се верува дека воочи овој празник на полноќ се исполнуваат сите желби. Бројни верници на […]