Ознака: Воени лица

Вести

Отпуштени над 66.000 државни службеници во Турција по обидот за пуч

Бројот на државни службеници во Турција, кои се отпуштени од работа по обидот за преврат, надмина 66.000 лица, јави ТАСС.Според податоци на агенцијата  Анадолија, досега се отпуштени 66.036 лица, од […]

Вести

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција.Ваквата одлука на Ердоган следи по несушениот обид за воен удар, кој се случи во петокот. Бројот на уапсените генерали […]

Црна хроника

Видео: Генерали осомничени за пучот со лисици на раце на распит во полиција

Воени лица, со високи чинови кои се осомничени дека биле дел од неуспешниот обид за воен удар во Турција и симнување од власт на Реџеп Таип Ердоган, се снимени во […]

Вести

Централата на Турската разузнавачка служба нападната

Централата на Турската разузнавачка служба е нападната од воени хеликоптери, при што се повредени три лица, изјави неименуван претставник на разузнавањето.Тој додаде дека директорот на службата Хакан Фидан е на […]