Ознака: воен авион

Вести Свет

Се урна ирански воен авион, загинаа 15 лица

Заради лоши временски услови транспортен воен авион “Боинг 707“ се урна утрово во населено место. Несреќата се случила близина на аеродромот Фат кај Катаџ во централната иранска покраина Алборз западно […]

Вести

Воен авион се урна во Пацификот – пилотот во критична состојба

Воен авион од педесеттите години “Халкер хантер”, падна во водите во близина на островот Оаху на Пацификот. Авионот падна неколку минути по полетувањето од меѓународниот аеродром на Хаваите. Пилотот се […]

Вести Свет

Во Египет се урна воен авион “миг-29М“

Борбен авион од типот “миг-29М“ се урна за време на тренинг лет во Египет, објави „Спутник“. Претходно, руски медиуми објавија дека авионот е уништен. “Спутник“ соопшти дека леталото од руско производство […]

Вести

Трагедија: Воен авион се урна во Шпанија, пилотот загина

Едно лице загина денеска откако воен авион се урна во Шпанија, кој претходно учествуваше на парада во Мадрид по повод националниот празник, соопшти шпанското Министерство за одбрана.– Можам да потврдам […]

Вести

Се урна американски воен авион Ф-16

Во близина на националниот аеродром во Мериленд денеска се урна американски бомбардер „Ф-16“, а пилотот успеал безбедно да се катапултира, изјавија неименувани американски претставници.  Тие наведоа дека авионот се соборил […]