Ознака: воен обвинител

Вести

Генералот Озтурк призна дека учествувал во пучот

Поранешниот командант на турското воено воздухопловство, генерал Акин Озтурк признал пред обвинители дека имал улога во организирање на обидот за државен удар во Турција, јави Анадолија.Озтурк беше приведен на 16 […]

Вести

Турските обвинители со полицијата влегоа во базата Инџирлик: Ердоган прави детален претрес

Турските обвинители со полицијата влегле во базата воздухопловната база Инџирлик која ја користат воздухопловните сили на САД и Турција. Претресот на базата се извршува поради сомнение за поврзаност помеѓу офицерите […]

Вести

Пучистите уапсени: заврши акцијата во седиштето на Генералштабот во Анкара

Турските сили за безбедност ја завршија операцијата против пучистите во седиштето на Генералштабот на турската армија во Анкара, јави турската телевизија Си-Ен-Ен-Турк.Фракција во вооружените сили се обиде да ја собори […]

Вести

Турција: Уапсени 2839 војници, сменети 2745 судии

По пропаднатиот синоќешен пуч турските власти сменија вкупно 2745 судии.Оваа информација беше објавена од страна на турската телевизија НТВ кои се повикуваа на Високиот совет на судии и јавни обвинители. […]