Ознака: воен удар

Вести

Родната куќа на организаторот на пучот во Турција ќе стане јавен тоалет

Родната куќа на имамот Фетулах Ѓулен, кого турските власти го обвинуваат за организирање на обидот за државен удар што се случи кон средината на овој месец, ќе биде пренаменета во […]

Вести

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција.Ваквата одлука на Ердоган следи по несушениот обид за воен удар, кој се случи во петокот. Бројот на уапсените генерали […]

Вести

ЕРДОГАН ЗНАЕЛ ЗА ПУЧОТ: Eве што откриле Русите!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата, соопшти иранската информативна агенција „Фарс“, јави БТА.Информацијата […]

Вести

Покрената е истрага против сите воени судии и обвинители во Турција

Турското Министерство за одбрана нареди да почне истрага против сите воени судии и обвинители во државата, јави НТВ.Телевизијата прецизира дека 262 воени судии и обвинители и обвинители се отстранети од […]

Вести

За воениот удар во Турција се обвинети 85 генерали и адмирали

Вкупно 85 турски генерали и адмирали се притворени и ги очекува судски процес под обвинение за учество во неуспешниот обид за државен удар во Турција, јави денеска агенцијата Анадолија.Десетици други […]

Црна хроника

Видео: Генерали осомничени за пучот со лисици на раце на распит во полиција

Воени лица, со високи чинови кои се осомничени дека биле дел од неуспешниот обид за воен удар во Турција и симнување од власт на Реџеп Таип Ердоган, се снимени во […]

Вести

Фото: ЕРДОГАН ЗАПЛАКА над ковчегот од неговиот пријател што го убија пучистите

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган заплака денеска во текот на говорот на погребот на својот пријател, кој загина во текот на обидот за државен удар во Турција.Менаџерот на компанијата на […]

Вести

ЧИСТКА: Околу 8.000 полицајци во цела Турција отстранети од должноста

Околу 8.000 полицајци во текот на изминатата ноќ се отстранети од должност во цела Турција, вклучително и во Истанбул и престолнината Анкара, пред се, заради сомнежи за врски со обидот […]