Ознака: возење

Живот

Колку време треба да помине откако ќе ПИВНЕТЕ, за да седнете зад ВОЛАН?!

За опасностите од консумирањето алкохол и возењето не треба да се трошат премногу зборови. Но за жал, многу возачи не чекаат да им помине дејството и под “гас“ седнуваат зад […]

Занимливости

Зошто не треба да седите зад воланот во зимска јакна или палто?

Холандскиот автомобилски клуб „ANWB“ ги повика возачите и патниците да ги соблечат своите дебели јакни и палта додека се во своите автомобили. Во спротивно, тие ризикуваат да се здобијат со […]

Живот

Трикови за автомобилот што ќе го направат секое возење попријатно

Без разлика дали се подготвувате за подолго семејно патување со автомобил или само сакате само да си го олесните вашето секојдневно патување, овие трикови можат да ви помогнат да го […]

Живот

Растојанието од два метри не е доволно кога се трча или вози велосипед…

Истражувањето на научниците од Универзитетот Леувен од Белгија, холандскиот Технолошки универзитет и експерти од Ајндховен покажуваат дека за време на трчање или возење велосипед, не е доволно растојанието од два […]

Занимливости

107-годишен дедо ја вози 99-годишната вереница со својот кабриолет!

Џо Њумен (107) е еден од најстарите возачи во САД, а приказната за него неодамна стана вирална на социјалните мрежи. Жител од Сарасота, во Флорида, го привлекол вниманието откако на […]

Сцена

Кога Сандра Африка е зад воланот и асфалтот гори

Српската пејачка Сандра Африка објави жешко селфи од својот автомобил, па ги израдувала сите пријатели и следбеници со својот стајлиг зад воланот. Туниката што ја носеше се крена доволно кога […]

Занимливости

Како е најдобро да возите во магла?

Метеоролозите најавија опаѓање на температурите, а во многу делови на земјава тоа значи и појава на магла, особено во раните утрински часови. Како возачи треба да бидете исклучително внимателни во […]

Нега и убавина

Ова се здравствените придобивки од возење велосипед

Последните години, актуелни се предностите од изборот на велосипедот како превозно средство во урбаните средини. Доколку автомобилот го замените со велосипед веројатно е дека побрзо ќе стигнете на работа, бидејќи […]