Ознака: возила

Вести

Техничкиот преглед на возилата ќе биде три пати поевтин и три пати пократок

Скратување на времетраењето на техничкиот преглед на возилата на десетина минути и негово драстично поевтинување ќе овозможи замената на класичната проверка на автомобилите со контрола со ИТ уред, која произлегува […]

Црна хроника

Кај Маврови Анови излетале две возила од патот

Едно возило завршило во водите на реката Радика, откако претходно излетало од коловозот кај месноста „сенечки ливади“ на патот Маврови Анови-Дебар, а друго се првртело на покрив при што четири […]

Вести

Шест возила се излизгаа на патот Охрид – Кичево

Пет патнички и едно товарно возило се излизгаа од коловозот на магистралниот пат Охрид­-Кичево на потегот од Ново Село до планинскиот превој Пресека, при што нема повредени лица, а предизвикана […]

Вести

Корисни совети од РСБСП за зимска подготовка на возилото

Секоја есен по 15 ноември, започнува законската обврска за носење зимска опрема во возилата.Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, освен законски пропишаните норми, советува за прилагодување на возилото […]

Вести

Од вторник „ќе летаат казни“ од полицијата ако во автомобилите го немате ОВА

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата потсетува дека од вторник, 15 ноември, почнува да важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата, која ќе трае сѐ до […]

Вести

Неколку возила беа оштетени на патот кон Охрид поради невремето

Локална нестабилност вчера попладне и во вечерните часови имаше во западните делови од земјата особено во Кичевско, која во вечерните часови се пренесе кон централните делови, но слабееше по интензитет, […]

Вести

Косово испрати екипа за спасување и возила со пумпи во Македонија

На барање на Дирекцијата за заштита и спасување на Република Македонија, косовската Агенција за менаџирање на природни катастрофи при Министертвото за внатрешни работи, испрати екипа да помогне во справување со […]