Ознака: возило

Занимливости

Се воведуваат камери за откривање возачи кои користат мобилен додека возат

Дел од Австралија одлучила да стави крај на возачите кои користат мобилни телефони додека возат. За подобрување на безбедноста во сообраќајот, ќе бидат поставени камери со најнова технологија за препознавање […]

Македонија

Возило излетало од патот Кавадарци – Неготино, сопатникот тешко повреден

На 29.08.2019 во 11:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Кавадарци – Неготино, патничко моторно возило “Опел Корса“ со скопски регистарски ознаки управувано од М.С.(34) од Кавадарци, излетало надвор […]

Црна хроника

МВР со детали за вооружената престрелка на „Партизанска“

Околу 18.35 часот е пријавено дека на булевар „Партизански одреди“ е пукано од едно возило кон друго, велат од МВР за КУРИР. Според првичните информации на МВР, до сега нема […]

Вести

Подгответе го возилото за безбедно возење во зима

Изминативе неколку дена, особено во текот на вечерта и во раните утрински часови, ниските зимски температури го земаат својот „данок“ на возилата и ѝм прават проблем на возачите. Па така, […]

Занимливости

Зелениот автомобил „Бритиш лејланд мини” на Мистер Бин ставен на аукција

Зелениот автомобил „Бритиш лејланд мини” којшто комичарот Роуан Еткинсон со години го возеше во серијата „Мистер Бин” е ставен на аукцијата под наслов „Икони и легенди од Холивуд”. Почетната цена […]

Балкан

Такси влета во колоната возила на Еди Рама,три лица се повредени

Два автомобила од придружбата на албанскиот премиер Еди Рама учествуваа во сообраќајна несреќа на патот кон Корча при што се повредени три лица.Несреќата се слуќи кога такси влетало во придружбата […]

Вести

Фатени 15 мигранти во возило на автопатот Гевгелија- Скопје

При контрола на патничко возило на автопатот Гевгелија-Скопје во близина на село Удово, вчера полицијата открила група од 15 мигранти, меѓу кои седум лица и едно дете од Ирак, пет […]