Ознака: возраст

Живот

Како отчукува биолошкиот часовник кај жената?

Квалитетот на јајце-клетките со годините се намалува, па така и веројатноста за природно оплодување е помала, додека се зголемува ризикот од губење на детето. Но, покрај возраста на мајката, битни […]

Занимливости

Вашиот апетит има 7 фази и секој што сака да изгуби тежина треба да ги знае

Една од најкомплицираните односи што човекот ги има е оној кон храната. Ние не секогаш јадеме затоа што сме гладни, понекогаш желбата за храна е предизвикана од огромната количина на […]

Живот

Колкави се шансите да се заразите со коронавирус, според годините?

Мали се шансите да се заразите со коронавирусот, а уште помали се шансите да починете од овој вирус, вели за „РТЛ-Хрватска“, Игор Штагљар, хрватски научник специјализиран на подрачјето на молекуларна […]

Живот

ТАБЕЛА: Еве колку часа треба да спиете според возраста!

Табелата е изготвена по препораки на Националната фондација за спиење на САД. Според неа, недостатокот на доволно сон е еден од најголемите проблеми на нашиот век.Во САД, 40% од населението […]

Љубов и секс

Еве кога жените најмногу УЖИВААТ во сексот!

Најголемото задоволство во сексот жените почнуваат да го искусуваат на 40-годишна возраст, утврди студија во САД.Според сексолозите, кон и по 40-те години, жените повеќе не се опседнати од изгледот на своето тело […]