Ознака: воз

Занимливости

Дете не сакало да ги тргне нозете од седиштето за да седнат други патници, па овој човек му одржа добра лекција

Едно дете ја научи лекцијата на својот живот додека се возело со метро, а работата да биде позабавна и за нас останатите, една патничка успеа тоа да го сними и […]

Занимливости

За влакно избегна сигурна смрт: Паднала под воз, а потоа се случи чудо

Непозната девојка од Индија 2019-та година може да ја прогласи за најсреќна година во својот живот кога на железничка станица за влакно избегна удар од воз. Имено, во еден град […]

Вести

Загубил вазна од Пикасо во воз, германската полиција во потрага

Германската полиција бара помош за да пронајде вредна керамичка вазна, која ја направил Пабло Пикасо во далечната 1953 година, а која 76-годишниот сопственик ја изгубил во воз. Вазната го прикажува […]

Вести

Припадник на МВР загина во железничката несреќа

Полициски службеник А.Б. од Полициската станица Гази Баба е загинатото лице во железничката несреќа што утрово се случи на преминот Маџари во Скопје, потврдија од Министерството за внатрешни работи. – […]

Црна хроника

Трагедија утрово во Маџари: Воз удри во автомобил, загина маж

Едно лице загина кога воз удри во возило на железничкиот премин кај Маџари во Скопје утрово во 5.50 часот. Според првичните информации, товарен воз што сообраќал од Табановце кон Скопје […]

Вести

Воз уби 17 ирваси

Воз во Норвешка налета на стадо ирваси, по што 17 од нив загинаа. Во изминатите денови во слични несреќи, настрадаа повеќе од 100 ирваси.Тор Брекан од железничката фирма „Бане НОР“ […]

Црна хроника

Воз удри пешак во Маџари- лицето станало и го напуштило местото на настанот

На железничката станица- Маџари во Скопје, поточно околу 150 метри од влезниот сигнал во близина на Макошпед, ноќеска во 00.50 часот се случила железничка незгода во која воз што сообраќал […]

Регион

Воз удри во двајца мигранти во Грција

Грчките власти соопштија дека две лица, за кои се верува дека се мигранти кои илегално ја преминале границата со Турција, загинале откако во нив удрил патнички воз во североисточна Грција.Локалната […]

Регион

Воз излета од шини во Грција, нема повредени

Воз на грчката државна железница Траиносе кој одел за Атина денеска излета од шини пред да застане на станица во Лариса, централна Грција.Во инцидентот нема повредени луѓе, ниту се предизвикани […]

Фото

Жена заспала во воз, а потоа…

Хит на социјалните мрежи стана фотографија од една жена која заспала во воз. Овој момент го фатил новинарот на BBC  Џејмс Лонгман утрото кога тргнал на работа па  веднаш фотографијата ја […]

Регион

Загинала додека се обидувала да го спаси глувонемиот син

Лепосава Пешиќ загинала заедно со својот 59-годишен син, додека се обидувала да го оттргне од пругата пред доаѓањето на локомотивата.Јован, кој бил глувонем уште од раѓање, не ја слушнал локомотивата […]

Живот

Мајка на 4 деца мирно пишувала порака на телефон,а потоа одеднаш ја оставила торбата и скокнала под воз!

Шарлот Кеш(34) извршила самоубиство, скокнала под воз на станица во англискиот град Виган. Зад себе оставила 4 деца. Како сведоци кажуваат, Шарлот стоела на станицата, пишувала порака на телефон, потоа торбата […]