Ознака: волстрит

Мода

Штикла каква што секоја жена а и маж сака

За нашите читатели издвојуваме. Мислиме дека во постот ќе се пронајде и женската и машката публика, оние најпробирливите. Салонките на #wallstreet прекрасно светкаат благодарение на предницата со златни зашилените прсти. […]

Економија

Пораст на Волстрит, и покрај лошите вести

Берзанските индекси благо пораснаа во понеделникот на Волстрит, дури во последните моменти од тргувањето, додека во поголемиот дел од денот беа во минус поради забавување на растот на кинеската економија. […]

Вести

Инвеститорите на Волстрит претпазливи, индексите стагнираа

Во четвртокот на Волстрит берзанските индекси останаа речиси непроменети, бидејќи по двата дена силен раст на цените на акциите, инвеститорите не пронајдоа нови причини за купувања.  Така, индексот Dow Jones […]

Економија

Цените на акциите на Волстрит порасна втор ден по ред

Во средата на Волстрит цените на акциите скокна апо најголемата дневна стапка од почетокот на јануари, благодарејќи на добрите макроекономски податоци и претседателот на американската централна банка Federal Reserve (Fed), […]

Вести

Бернанке ги охрабри инвеститорите на Волстрит

Во вторникот на Волстрит цените на акциите пораснаа, по остриот пад од ден претходно, бидејќи инвеститорите ги охрабри претседателот на американската централна банка Federal Reserve (Fed), Бен Бернанке, цврсто бранејќи […]

Економија

Политичката несигурност во Италија предизвика пад на цените на Волстрит

 Во понеделникот на Волстрит цените на акциите паднаа по најголемата дневна стапка во последните три месеца, бидејќи исходот на италијанските парламентарни избори може да го забавата одвивањето на реформите во […]

Економија

Слабоста на еврозоната го притисна Волстрит

Цените на акциите на Волстрит во четвртокот паднаа втор ден по ред откако најновите податоци ги спласнаа надежите на инвеститорите дека економијата на еврозоната ќе излезе од рецесија на почетокот […]

Економија

Благ пораст на акциите на Волстрит

Цените на акциите на Волстрит во вторникот во мирно тргување благо пораснаа, бидејќи инвеститорите беа оптимистички расположени пред извештајот на американскиот претседател Барак Обама за состојбата на нацијата.Индексот Dow Jones […]