Ознака: вонредна временска прогноза

Вести

УХМР со вонредна временска прогноза- подгответе се за вистинско невреме во Македонија!

Управата за хидрометеоролошки работи соопшти дека во следните денови во попладневните часови ќе има честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на […]

Вести

Ни претстојат драстични промени: Еве какво ќе биде времето во наредните денови

Времето утре во Македонија ќе биде облачно со слаб до умерен дожд и значително постудено. Ќе дува засилен северозападен ветер.Утринската температура ќе се движи од шест до 13, а дневната […]

Вести

Времето денес облачно со пониски температури

Времето претпладне во Македонија ќе биде облачно, особено во западните делови од земјата, а од пладне ќе дува повремено засилен северозападен ветер и облачноста ќе се намали.Утринската температура ќе се […]

Вести

Македонија во жолта фаза, подгответе се за силни дождови

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од југозапад денес времето ќе биде променливо облачно и посвежо, попладне со повремени врнежи од дожд. На места процесите ќе бидат изразени […]

Вести

Предупредување од УХМР: Подгответе се за температурен шок

Во сабота попладне и во недела ќе биде нестабилно со локален развој на конвективна облачност проследена со пороен дожд и грмежи. Повеќе услови за нестабилност ќе има во западните и […]

Вести

Какво време не очекува до крајот на работната недела?

Времето утре претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала, а попладне во планинските делови со малку зголемена облачност. На запад од земјата ќе има услови понекаде за краткотраен дожд […]

Вести

Подгответе се: Попладнево не очекува бура

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне на места нестабилно, со локален пороен дожд и грмежи, особено во планинските подрачја. УВ-индексот ќе изнесува 5, […]

Вести

Македонија под облаци: Еве каде невремето беше најсилно и кога да очекуваме стабилизирање

Пообилни врнежи денеска имаше во јужните и западните делови од Македонија, каде наврнаа 50 литри воден талог на квадратен метар. Дуваше слаб до умерен источен и југоисточен ветер, соопшти Управата […]

Вести

Вонредна временска прогноза: Предупредување за невреме!

Значителна промена на времето се очекува од вторник, па сѐ до крајот на наредната работна седмица, кога нашето подрачје ќе попладне под влијание на влажни бранови од Медитеранот кои ќе […]

Вести

УХМР предупредува: Попладне нестабилно време, а утре…

Услови за нестабилност проследена со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер, најавуваат хидрометеоролозите за денеска попладне и кон крајот на денот особено на југ и на исток.Од УХМР информираат […]