Ознака: вонредна состојба

Вести Свет

Вонредна состојба во Калифорнија

Гувернерот на Калифорнија Гевин Њусом прогласи вонредна состојба во оваа американска држава затоа што пожарите и екстремните временски услови принудија речиси 200.000 луѓе да ги напуштат своите домови. Тој вчера рече […]

Свет

Заради ураганот “Доријан” Трамп прогласи вонредна состојба на Флорида

Ураганот “Доријан” се очекува да удри во понеделник и вторник на Флорида со јачина од 4. категорија, па поради тоа претседателот Доналд Трамп прогласи вонредна состојба. Тој предупреди дека ураганот би […]

Македонија

Бујар Османи прогласи вонредна состојба во администрацијата

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за европски прашања,  Бујар Османи нагласува дека од денеска започнува еден вид на вонредна состојба во јавната администрација, почнувајќи од министрите […]

Вести Свет

Со вонредна состојба Франција ќе ги спречува нередите

За да спречи повторувањето на едни од најголемите нереди во последните повеќе од 10 години Франција размислува да воведе вонредна состојба, изјави денес портпаролот на француската Влада, Бенџамин Гриво. – […]

Вести

Вонредна состојба во Етиопија по најмасовните протести

Етиопските власти воведоа вонредна состојба во земјата по неколкудневните антивладини протести, кои се оценуваат како најмасовни во последниве 25 години.Етиопскиот министер за одбрана Сарај Фегета синоќа изјави дека вонредната состојба […]

Вести

Вонредна состојба: Луѓе пронајдени замрзнати

Новата година во поголемиот дел на САД започнала со екстремни студови, некаде и рекордни, кои одложиле и некои прослави, а неколку смртни случаи се поврзуваат со изложеноста на студот.Американската метеоролошка […]

Вести

Продолжена вонредната состојба во Египет

Египетските власти ја продолжија вонредната состојба за уште три месеци, по првичното воведување во април, по атентатите во црквите, каде имаше десетици загинати.Претседателот Абдел Фатах Сиси издаде указ за продолжување […]

Вести

Во Порторико прогласена вонредна состојба поради ураганот Ирма

Гувернерот на Порторико, Рикардо Росело денеска прогласи вонредна состојба и ја активира Националната гарда поради доаѓањето на ураганот Ирма.– И покрај економските предизвици со кои се соочува Порторико, одобрен е […]

Вести

Вонредна состојба во Калифорнија

Гувернерот на Калифорнија, Џери Браун прогласи вонредна состојба во пошироката област на Лос Анџелес, откако  големиот пожар што започна во саботата се приближи до реонот на Бурбенк.Околу илјада пожарникари, со […]

Вести

Вонредната состојба во Унгарија продолжува за шест месеци

Унгарската Влада одлучи да ја продолжи вонредната состојба во земјата за уште шест месеци односно до март 2018 година.Вонредната состојба беше воведене на почетокот на минатата година поради мигрантската криза. […]

Вести

Трамп прогласи вонредна состојба во Луизијана

Претседателот на САД, Доналд Трамп прогласи денеска вонредна состојба во Луизијана откако поројните дождови предизвикани од тропската бура Харви ги погодија деловите на оваа американска сојузна држава.Прогласувањето вонредна состојба и […]

Вести

Во Британска Колумбија продолжена вонредната состојба за уште 14 денови

Канадските власти во западната провинција Британска Колумбија синоќа донесоа одлука вонредната состојба да биде продолжена за уште две седмици поради 140-те шумски пожари, што предизвикаа евакуација на речиси 45.000 лица.Премиерот […]