Ознака: вонредна состојба

Живот

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Што значи тоа и колку време може да трае?

Вонредна состојба настанува кога ќе настанат големи природни непогоди или епидемии. Постоењето на вонредна состојба на територијата на Македонија или нејзин дел го утврдува Собранието по предлог на претседателот на […]

Вести

Владата побара воведување вонредна состојба во целата држава

Владата денеска на седница донесе одлука да му предложи на Собранието на Република Македонија да предложи вонредна состојба. Ова денеска го информираше на прес-конференција техничкиот премиер Оливер Спасовски, кој истакна […]

Вести

НИЕ ВЕЌЕ ИМАМЕ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА?!

Претседателот Пендаровски, по средба на неговиот совет за безбедност, објави дека ситуацијата со корона вирусот е под контрола и нема потреба од прогласување на вонредна состојба. ВЕЧЕР објавува детална анализа, […]

Балкан

Србија ги затвори границите – Вонредна состојба

Србија прогласи вонредна состојба Србија вчера прогласи вонредна состојба низ целата територија поради епидемијата на коронавирус, а претседателот Александар Вучиќ најави дека одлуката ќе стапи на сила веднаш. „Одлуката не […]

Вести

Трамп прогласи вонредна состојба во САД поради коронавирусот

Претседателот на САД, Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во земјата поради ширењето на новиот коронавирус. Во своето обраќање тој истакна дека ќе распредели 50 милијарди долари за борба против Ковид-19 […]

Вести Свет

Вонредна состојба во Калифорнија

Гувернерот на Калифорнија Гевин Њусом прогласи вонредна состојба во оваа американска држава затоа што пожарите и екстремните временски услови принудија речиси 200.000 луѓе да ги напуштат своите домови. Тој вчера рече […]

Свет

Заради ураганот “Доријан” Трамп прогласи вонредна состојба на Флорида

Ураганот “Доријан” се очекува да удри во понеделник и вторник на Флорида со јачина од 4. категорија, па поради тоа претседателот Доналд Трамп прогласи вонредна состојба. Тој предупреди дека ураганот би […]

Македонија

Бујар Османи прогласи вонредна состојба во администрацијата

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за европски прашања,  Бујар Османи нагласува дека од денеска започнува еден вид на вонредна состојба во јавната администрација, почнувајќи од министрите […]

Вести Свет

Со вонредна состојба Франција ќе ги спречува нередите

За да спречи повторувањето на едни од најголемите нереди во последните повеќе од 10 години Франција размислува да воведе вонредна состојба, изјави денес портпаролот на француската Влада, Бенџамин Гриво. – […]

Вести

Вонредна состојба во Етиопија по најмасовните протести

Етиопските власти воведоа вонредна состојба во земјата по неколкудневните антивладини протести, кои се оценуваат како најмасовни во последниве 25 години.Етиопскиот министер за одбрана Сарај Фегета синоќа изјави дека вонредната состојба […]

Вести

Вонредна состојба: Луѓе пронајдени замрзнати

Новата година во поголемиот дел на САД започнала со екстремни студови, некаде и рекордни, кои одложиле и некои прослави, а неколку смртни случаи се поврзуваат со изложеноста на студот.Американската метеоролошка […]

Вести

Продолжена вонредната состојба во Египет

Египетските власти ја продолжија вонредната состојба за уште три месеци, по првичното воведување во април, по атентатите во црквите, каде имаше десетици загинати.Претседателот Абдел Фатах Сиси издаде указ за продолжување […]