Ознака: војници

Вести

Истрага во Германија: 300 војници под сомнение дека се инфилтрирани екстремисти

Германската воена разузнавачка служба (МАД) спроведува истрага за 300 случаи на потенцијални екстремисти кои се инфилтирани во германската армија, објави Ди Велт повикувајќи се на воени извори.Германската воена разузнавачка служба […]

Вести

Експлозија на бомба во Турција, загинаа војници

Најмалку двајца војници загинаа при експлозија на бомба во градот Улудере, југоисточна Турција.Според „Хуриет дели њуз“ борци на Курдската работничка партија (ПКК) активирале рачно изработена бомба кога поминувало воено возило. […]

Црна хроника

ДНО: Малолетник со „Мерцедес“ ги прскал со земја војниците кои работеле во поплавените подрачја

Околу 17 часот и 20 минути во Единицата за информации и команда било пријавено дека на улицата Антон Попов, каде што професионалените војници работеле на улицата за расчистување наноси од […]

Вести

ВИДЕО: СДСМ ги понижува војниците и полицајците

Пратеничката на СДСМ Софија Куновска на денешната собраниска седница посветена на поплавите понижи илјадници војници и полицајци кои секојдневно од утро до мрак помагаат во поплавените подрачја за санација на […]

Вести

Покренати обвиненија против 99 турски генерали за учеството во обидот за пуч

Турските власти денеска покренаа обвиненија против 99 генерали, поради нивна вмешаност во обидот за воен удар во земјата во ноќта меѓу петокот и саботата.Како што јавија турските медиуми, покрај веќе […]

Вести

Турските разузнавачи знаеле дека ќе има обид за пуч

Турската војска денес потврди дека преку разузнавачки канали знала дека ќе дојде до обид за државен удар.-Турската национална разузнавачка агенција дознала на 15 јули дека ќе дојде до обид за […]

Вести

За воениот удар во Турција се обвинети 85 генерали и адмирали

Вкупно 85 турски генерали и адмирали се притворени и ги очекува судски процес под обвинение за учество во неуспешниот обид за државен удар во Турција, јави денеска агенцијата Анадолија.Десетици други […]