Ознака: во Париз

Вести Македонија

Пендаровски следната недела ќе престојува во Париз, официјална потврда за средба со Макрон – нема

Претседателот Стево Пендаровски следната недела ќе престојува во Франција каде што ќе учествува на Парискиот мировен форум на кој ќе биде и францускиот претседател Емануел Макрон. Од кабинетот на шефот […]

Вести Свет

Мобилизирани 60.000 полицајци за денешните протести во Париз

За денешните најавени протести на „Жолтите елеци“ француската Влада мобилизираше 60.000 полицајци од цела Франција. „Жолтите елеци“ порачаа дека несогласување со претседателот Емануел Макрон не е поврзано со тагата на Франција […]

Вести Свет

Приведен еден од неформалните лидери на “Жолтите елеци“ во Париз

Ерик Друе, еден од неформалните лидери на движењето “Жолти елеци“, е приведен синоќа во Париз заради организирање протест без претходно да го пријави. Според изјавата на адвокатката Кеопс Лара апсењето е целосно […]