Ознака: во регионот

Економија Македонија

Македонија има најниска просечна плата во регионот, Словенија највисока

Највисоката просечна плата во регионот за мај оваа година е исплатена во Словенија и изнесува 1.113,88 евра, додека најниската во Македонија и изнесува 413,67 евра. Просечната плата во Хрватска изнесува […]

Балкан Вести

Трагедија во регионот: Четири жени загинаа одејќи на работа (ВИДЕО)

Телата на четири жени по повеќечасовна потрага се извлечени од коритото на реката Миљацка во Босна. Тие со автомобил излетале од патот и паднале во реката, во провалија од 100 до 200 […]

Вести Македонија

Утрово најзагаден град во Европа е Битола

И утрово во Македонија е регистрирана екстремна загаденост со високи концентрации на штетните ПМ10 честички. Во Бардовци загаденоста е 174 микрограми, на Водно 232, во Кисела Вода 383, во Драчево 232, а […]