Ознака: во Русија

Свет

Навални прозбори откако се разбуди од кома: Ова се неговите први зборови

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој се лекува во болницата „Шарита“ во Берлин, каде долго време беше во кома, изјави дека сака да се врати во Русија.  Според Њујорк Тајмс, […]

Свет

Лукашенко: „Ако Белорусија пропадне, Русија ќе биде следна“

Вчера претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, даде интервју за најпознатите руски новинари во кое изјави дека нема намера да се повлече и покрај масовните протести во земјата што траат од […]

Свет

Експертите за рускиот „Спутник V“: Тоа е повеќе молотов коктел отколку вакцина

Во глобалната трка за вакцина против коронавирус, рускиот претседател Владимир Путин во вторникот објави дека неговата земја е еден чекор понапред. Русија објави дека локално развиената вакцина добила регулаторно одобрение […]

Здравје

5 работи што треба да ги знаете за руската вакцина против коронавирус: На кого нема да му биде дозволено да ја прими?

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека Русија регистрирала вакцина против корона. Тој рече дека руското Министерство за здравство ја одобри вакцината, која ја доби и неговата ќерка. Колку долго ќе не […]