Ознака: во светот

Свет

Мрачни податоци на СЗО: За 24 часа, повеќе од 216.000 луѓе биле заразени со коронавирусот

Во претходните 24 часа во светот се регистрирани повеќе од 216.000 случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 19,93 милиони, објави денеска Светската здравствена организација.  Досега се регистрирани 732.499 […]

Вести

За седум дена, заразени 1,8 милиони луѓе , најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот се зголеми за 1,8 милиони во последните седум дена, што значи дека најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата е забележан во […]

Свет

Има ли нешто друго што треба да се случи во 2020 година? Четири дена – три светски хаоси, сите се прашуваат што е следно?

Она што моравме да го видиме во последните неколку дена е само продолжение на сè негативно што ни се случи на почетокот на новата деценија. Новата деценија започна на 1 […]

Економија

7 големи земји чиј пад на БДП е двоцифрен: Економиите во несогласување

Најголемите економии бележат најголем пад, околу скоро 20 проценти! Без разлика на тоа кога ќе започне економското закрепнување и колку долго ќе трае, факт е дека оваа година ќе биде […]

Македонија

Скопје на високо трето место по загаденост во светот

И денеска Скопје е меѓу најзагадените градови во светот. Со просечна концентрација на ПМ10 честички на метар кубен во 8 часот утрово нашиот главен град се искачи на 3-тото место по […]

Македонија

За Заев Европа е најсекси девојка во светот (ВИДЕО)

Премиерот Зоран Заев беше на форумот „Европа – Вахау“ во Австрија, па на Фејсбук напиша: – Европа препозна дека ги делиме истите вредности и уверен сум дека годинава Северна Македонија ќе […]

Свет

Бројот на заболени од морбили во светот е зголемен за четири пати

Бројот на заболени од мали сипаници (морбили) ширум светот во првите три месеци од 2019 година е зголемен во однос на истиот период минатата година соопшти Светската здравствена организација. Епидемија има […]