Ознака: во Скопје

Вести Скопје

Во пожарот кај салата „Борис Трајковски“ во Скопје гори отпад и шут

Утринава е забележан голем чад во Скопје, позади СЦ „Борис Трајковски“, а од противпожарната служба велат дека станува збор за запален отпад, кој зафаќа помала површина, но е проблематичен за […]

Вести Македонија

12 лица повредени во 9 од вкупно 17 сообраќајки во Скопје

Дванаесет лица се здобиле со полесни телесни повреди во девет од вкупно 17 сообраќајки случени во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во осум сообраќајки била причинета […]

Македонија

Во Скопје вчера казнети околу 150 возачи на автомобили и мотори

На подрачјето на Град Скопје вчера полицијата по разни основи санкционирала околу 150 возачи на автомобили и на мотори, соопшти МВР. Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни […]

Македонија

Германски “Герешајмер“ ја почнува изградбата на првата фабрика во ЈИЕ со седиште во Скопје

Германската компанија “Герешајмер” денеска во Технолошко индустриската развојна зона Бунарџик ќе ги постави темелите на новата фабрика за медицинска пластика. Ова е прва фабрика на германската компанија во Југоисточна Европа, а […]

Вести Македонија

Еден тешко и осум лица лесно повредени во сообраќајки во Скопје

Еден возач на мопед се здобил со тешки телесни повреди, а осум лица со лесни телесни повреди во седум сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град […]

Вести Македонија

Викендов посебен сообраќаен режим на повеќе улици во Скопје

Град Скопје информира дека вечер, од 19 до 24 часот, ќе биде затворен за сообраќај дел од булеварот „Партизански одреди“, на потегот од вкрстувањето со улицата „Франклин Рузвелт“ до вкрстувањето […]

Вести Македонија

Пукање попладнево во Скопје, еден повреден

Вооружена престрелка се случи попладнево на улицата “Ордан Чопела“, кога според неофицијални информации две групи пукале со автоматско оружје, дознава “Алфа“ телевизија. Во престрелката едно лице е повредено и според […]

Вести Македонија

Туск на средби со Пендаровски и Заев во Скопје 

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска, во пресрет на очекуваната одлука за добивање датум за почеток на преговорите со ЕУ во октомври, престојува во посета на Република Северна Македонија. Туск […]