Ознака: во Франција

Свет

Рекорден број на лица заразени во Франција за еден ден, скоро 10.000: Починати уште 19 лица

Во Франција, според официјалните информации, во последните 24 часа се потврдени 9.843 нови случаи на инфекција со коронавирус. Ова е рекорден број на нови случаи, само шест дена откако претходно […]

Свет

Загрижувачка епидемиолошка состојба во Франција: Уште 6.544 новозаболени, 39 лица починати

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Франција е зголемен за 6.544 во последните 24 часа, на 335.524, додека други 39 пациенти починале како резултат на Ковид-19, вкупно 30.764 од […]

Свет

Спречен терористички напад во Франција

Француските власти спречија терористички напад и приведоа четири лица. – Имавме доволно докази за да веруваме дека е планиран голем напад, изјави министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастнер. Четирите лица […]

Вести Свет

Снег ја парализира Франција

Обилни снежни наноси има денес во францускиот регион Оверњ-Рона-Алпи и соседните региони, јужно и западно од Лион. Снегот предизвика хаос на патиштата, но исто така и прекин на електричната енергија […]