Ознака: во Хрватска

Балкан

Црн ден за Загреб од почетокот на пандемијата: Короната потврдена кај 705 луѓе за еден ден

Главниот град собори уште еден рекорд. Денес има 705 нови случаи на инфекција со коронавирус во Загреб, а над 1.900 лица биле тестирани. Хрватска и вчера го собори рекордот на национално […]

Балкан

Во Хрватска, расте бројот на деца во самоизолација: „Очекувано“

Во Хрватска има мал тренд на зголемување на бројот на деца кои се во самоизолација, рече министерот за наука и образование Радован Фукс, додавајќи дека ситуацијата засега е во ред […]

Балкан

НAЈЛОШ ДЕН во Хрватска од почетокот на пандемијата, регистрирани се скоро 200 случаи, во Србија 108 новозаразени

Коронавирусот а сè уште не престанува во земјите во регионот, а шокантни податоци доаѓаат од  Хрватска, која денес забележа рекорден број активни пациенти. Хрватска Националниот штаб во Хрватска објави дека […]

Црна хроника

Таткото на девојката која загина во Хрватска раскажува како глисер и ја откинал ногата (ВИДЕО)

Таткото на Верена Хајнц, 20- годишна девојка од Австрија раскажува за несреќата во Хрватска при што загина неговата ќерка. Трагедијата се случила во средата, првиот ден од нивниот одмор на […]

Црна хроника

Мртва девојка пронајдена во морето покрај хотел во Хрватска

Жителите на Дубровник во петокот пронашле тело на 28-годишна девојка  како плови во морето крај хотелот “Палас“. Екипата на Итната помош, за жал можела само да констатира смрт, а безживотното тело […]

Балкан

Во Хрватска натрупа половина метар снег

Откако во неделата снег покри делови од Словенија, предизвикувајќи проблеми во сообраќајот, среде седмицата кога почнува месец мај половина метар снег падна и на северен Велебит, Хрватска. – Повторно падна […]