Ознака: временска прогноза

Вести

Вонредна метео анализа: Метеоролозите најавуваат врнежи, а постои опасност и од поплави

Од недела попладне и навечер па во текот на следната недела нашата територија повторно ќе подпадне под влијание на исклучително нестабилна и влажна воздушна маса која на многу места ќе […]

Вести

Топлотен бран: Следната недела ќе вријат повеќе градови во Европа

Според предвидувањата на метеоролошките експерти вклучени во следење на промените во атмосферата, во наредниот период одредени градови во Европа буквално ќе вријат од топлина. Предвидените температури, според експертите, ќе бидат […]

Вести

Сончево и стабилно време

Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Во крајните западни и источни делови ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи. […]

Вести

Еве што не очекува за викендот

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на невреме со пообилен дожд, […]

Вести

Вонредна временска прогноза: Пороен дожд, грмежи и силен ветер

Времето претпладне сончево со мала до умерена облачност. Од пладневните часови облачноста ќе се зголеми и ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава […]

Вести

Денеска пеколно топло, од утре пресврт на времето кое ќе трае цела недела!

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. УВ индексот ќе биде 9, информираат од […]

Вести

Доаѓаат грмежи и пороен дожд- најтопло од четврток до недела

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне особено во планинските региони ќе има локална нестабилност со пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до […]

Вести

Црвен метео аларм на Балканот: Доаѓаат пеколни температури, но Македонија ја чека лоша прогноза

Доаѓа пеколно лето. Акуведер за ова лето во Европа предвидува дека ќе биде многу топло, дури и со опасни продори на жестока олуја. Во својот извештај се наведува дека подрачјата […]

Вести

После врнежите, драстична промена на времето- нов циклон во Македонија

Првиот изразен бран конечно доаѓа во Македонија, поточно поради формирање на длабок циклон над Атлантикот од петок па натаму од југ кон нашите краишта ќе започне да продира значително потопла […]