Ознака: Врховен суд

Македонија

Врховен го уважи барањето, Јанкуловска не оди во затвор

Врховниот суд го уважи барањето на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска да ѝ се одложи затворската казна и решението го испрати до Кривичниот суд. Издржувањето на затворската казна се […]

Македонија

Врховен суд му го укина куќниот притвор на Мијалков

Врховниот суд информираше дека е донесено решение со кое му се укинува куќниот притвор на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков кој му беше одреден за случајот „Империја“. Мијалков, сепак, ќе […]

Вести

Хакирани веб страниците на Врховен и Основен суд

Албански хакери, кои се претставуваат како „Anonymos Albania“, последните денови изведоа големи напади, н грчките и српските веб-сајтови, како  владини, така и на медиумски портали, сега на нејзината листата ја […]

Вести

Врховниот суд ќе ги коригира недоследните одлуки на Апелација

Скопска апелација исклучиво се стави во функција на СЈО отфрлајќи ги сите аргументи на одбраната на тројца обвинети во предметот „Таргет“ и „Тврдина“. Токму тоа целосно отфрлање без издржан правен […]

Вести

Дојде животот, дојде и слободата на дилерите

Со доаѓањето на владата на СДСМ и најавите на претседателот на партијата Зоран Заев за живот во Македонија, дојде и слободата на дилерите.Според информациите до кои дојдовме, Врховниот суд денеска издаде […]

Вести

Вангеловски: Мора да се почитуваат одлуките на Врховен суд

Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува.– Со […]

Вести

Политичките притисоци излегоа на површина: Врховен констатираше повреди на постапката во изрекувањето притвор за Кочан

Одлуката на Врховниот суд за укинување на решенијата со кои на бизнисменот Сеад Кочан му беше одреден притвор, е потврда за политичкиот притисок извршен врз Кочан кој е осомничен во […]

Вести

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното […]