Ознака: Гевгелија

Култура

Објавено овогодишното издание на поетскиот избор „Метрички карван“

Деновиве во издание на ЈОУ Градска библиотека „Гоце Делчев“ од Гевгелија беше објавено седмото издание на збирката поезија „Метрички карван“, годинава вклучувајќи стихотворенија, покрај од градот-домаќин, и од градот под […]

Вести

Овој македонски град денеска „гори“- измерени рекордни температури, еве каков пресврт не очекува за празничниот викенд!

Температурата на воздухот денеска во Гевгелија се искачи на 42 степени, а во Демир Капија се регистрирани 40 степени Целзиусови. Високи температури имало во сите градови, така според мерењата на […]

Црна хроника

Во камион откриени 211 мигранти од Бангладеш и Пакистан

Во камион откриени 211 мигранти од Бангладеш и Пакистан Мигранти се откриени на патниот правец Богданци – Гевгелија. Синоќа пред полноќ во камион со полуприколка откриени се вкупно 211 мигранти. […]

Издвојуваме

КАЗИНО „ФЛАМИНГО“ ХОТЕЛ ГЕВГЕЛИЈА ДОНИРАШЕ МЕДИЦИНСКА ОПРЕМА ВО ВКУПНА ВРЕДНОСТ ОД 20.000 ЕВРА НА ОПШТА КЛИНИЧКА БОЛНИЦА ВО ГЕВГЕЛИЈА

ПРОДОЛЖУВА ХУМАНИТАРНАTA АКЦИЈА НА ГРУПАЦИЈАТА НОВОМАТИК ВО МАКЕДОНИЈА КАЗИНО „ФЛАМИНГО“ ХОТЕЛ ГЕВГЕЛИЈА ДОНИРАШЕ МЕДИЦИНСКА ОПРЕМА ВО ВКУПНА ВРЕДНОСТ ОД 20.000 ЕВРА НА ОПШТА КЛИНИЧКА БОЛНИЦА ВО ГЕВГЕЛИЈА Општествената одговорност во […]

Црна хроника

Гевгелија: Загина мотоциклист по судир со трактор

Гевгелија: Загина мотоциклист по судир со трактор Во сообраќајна несреќа на улицата „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија животот го загуби 73 годишниот З.П. од Гевгелија. Тој во моментот на несреќата загинатиот […]

Црна хроника

Кривични за 18 „играорци“ од Гевгелија и за уште 23 лица од Сингелиќ

Кривични за 18 „играорци“ од Гевгелија и за уште 23 лица од Сингелиќ Во врска со настанот од 19-ти овој месец во Гевгелија, каде што повеќе граѓани ја прекршија забраната […]

Вести

Приведени играорци од Гевгелија, видеото не било лажно

Приведени играорци од Гевгелија, видеото не било лажно. Гевгелија денес 🤦‍♂️ pic.twitter.com/pdzBmDX4zz — Мапко (@mapkoman) April 19, 2020 Ова видео објавено на социјалните мрежи предизвика бројни реакции, но и интервенција […]

Вести

Од денес почнува наплатата на најскапата патарина во Македонија

Од денес, 26.08.2019 со почеток во 7 часот ќе започне со работа наплатна станица Гевгелија, соопшти вечерва АМСМ. На патарината кај Смоквица ќе има 10 наплатни рампи, пет кон Гевгелија […]