Ознака: генерален секретар

Македонија

Бошњаковски – генерален секретар во Кабинетот на Пендаровски

Денес на прес-конференција во Владата Миле Бошњаковски соопшти дека ова е негов последeн прес во својство на владин портпарол и дека заминува да ја извршува функцијата генерален секретар во Кабинетот на […]

Вести Свет

Новоизбраната лидерка на ЦДУ именуваше генерален секретар на партијата

Наследничката на Ангела Меркел, педесет и шест годишната Анегрет Крамп-Каренбауер денес го именуваше 33-годишниот конзервативец, Паул Зјемјак за нов генерален секретар на партијата. Со именувањето на Зјемјак, кој е актуелен лидер […]

Издвојуваме Мислења

Драги Рашковски ТИ Далеку си од мажјак бре педофилу, малтретираш деца у Влада !!!

Она кога си ги знаеш личните МАНИЈАЧКИ фрустрации, а ги припишуваш на друг. Далеку си од мажјак бре педофилу, малтретираш деца у Влада!!! му порача Торбаков на ФБ после објавата […]

Коментари

Неодлучноста на Мицковски, скапо ќе го чини ВМРО

Со неодлучноста за круцијалните прашања во моментот наметнатиот лидер на ВМРО ДПМНЕ, ја десеткува  партијата. Социјалните медиуми кои заземаат се повеќе од медиумскиот простор луѓето да го искажат јавно своето […]

Вести

Керим се обврза дека како Генерален секретар на ОН ќе води борба против климатските промени

Во својата нова колумна објавена во Хафингтон Пост, македонскиот кандидат за Генерален секретар на Обединетите Нации Срѓан Керим пишува дека постигнување меѓународна согласност во борбата против климатските промени ќе мора […]

Вести

Срѓан Керим се пласираше во финалниот дел од изборот за генерален секретар на ОН

Македонскиот кандидат за генерален секретар на Обединетите нации Срѓан Керим се пласираше во финалниот дел на изборниот процес, кој ќе почне на 5 октомври 2016 година, според резултатите од петтиот […]

Вести

Керим е меѓу првите четворица кандидати за Генерален секретар на ООН

Македонскиот кандидат за функцијата Генерален секретар на ООН Срѓан Керим по завршениот четврти круг гласање е меѓу првите четворица, соопштуваат од неговиот кабинет.Меѓу првите четворица се пласираа Португалецот Антонио Гутјереш, […]

Вести

Керим: Во оваа фаза на изборниот процес во ОН бројот на гласови е релативен

Тактизирањето на одделни земји при изборот на новиот Генерален секретар на Обединетите нации резултира со сериозно поместување во индивидуални случаи како што е падот на словенечкиот кандидат, Данило Турк од […]