Ознака: генерали

Вести

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција.Ваквата одлука на Ердоган следи по несушениот обид за воен удар, кој се случи во петокот. Бројот на уапсените генерали […]

Вести

Покренати обвиненија против 99 турски генерали за учеството во обидот за пуч

Турските власти денеска покренаа обвиненија против 99 генерали, поради нивна вмешаност во обидот за воен удар во земјата во ноќта меѓу петокот и саботата.Како што јавија турските медиуми, покрај веќе […]

Вести

За воениот удар во Турција се обвинети 85 генерали и адмирали

Вкупно 85 турски генерали и адмирали се притворени и ги очекува судски процес под обвинение за учество во неуспешниот обид за државен удар во Турција, јави денеска агенцијата Анадолија.Десетици други […]

Црна хроника

Видео: Генерали осомничени за пучот со лисици на раце на распит во полиција

Воени лица, со високи чинови кои се осомничени дека биле дел од неуспешниот обид за воен удар во Турција и симнување од власт на Реџеп Таип Ердоган, се снимени во […]