Ознака: Гибралтар

Вести

Ни во време на војна немавме толку загуби, се жали Гибралтар откако 45 лица починаа од ковид-19 за две недели

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Гибралтар се зголеми за четири пати во последните 14 дена, а тринаесет лица починаа во таа британска енклава само минатиот викенд. По првите […]

Вести

Суверенитетот на Гибралтар е доведен во прашање по успешноста на Брегзит

Гибралтар, британскиот полуостров со 30.000 граѓани на југот на Шпанија, вчера масовно гласаше за останување на Велика Британија во Европската Унија.За нив победата на Брегзит значи дека односот со Мадрид […]