Ознака: Гиза

Вести

Најмалку 17 ранети при напад врз автобус со туристи кај пирамидите во Гиза

Најмалку 17 лица, меѓу кои и странски туристи, се ранети денеска при експлозија на бомба крај туристички автобус во близина на новиот Голем египетски музеј, што се гради во реонот […]

Занимливости

Египет за прв пат го изложи најстариот напис на папирус: Дневник на творецот на големата пирамида во Гиза

Музејот на Египет во Каиро за прв пат го изложува најстариот напис од Египет, напишан на папирус. На папирусот во детали е опишан секојдневниот живот на творецот на големата пирамида во […]

Занимливости

Во близина на пирамидите во Гиза снимени двајца ОГРОМНИ мажи со висина од околу 2,74 метри!

Двајца огромни мажи  со висина од околу 2,74 метри видени  се како се шетаат  во близина на една пекара недалеку од пирамидите  во Гиза.Фотографиите кои прикажуваат две фигури, кои се […]