Ознака: Гинис

Занимливости

Гинис: Најстариот жител на Земјата е Јапонка на возраст од 116 години која сака математика

Јапонската Кане Танака која со 116 години е најстар жител во светот многу сака да решава задачи по математика и да ја игра јапонската игра „Отело“, објавија од Гинисовата книга […]

Занимливости

Најнискиот пар на светот влезе во Гинисовата книга на рекорди

Брачниот пар Пауло Габриел да Силва Барос (31) и Катјуција Ли Хошино (21) се запишани во Гинисовата книга на рекорди како најнизок брачен пар на светот.Пауло е „висок“ 90,28 центиметри, […]

Занимливости

Дина Манфредини (115) сега е најстарата жена на светот!

Жена од Ајова која има 115 години сега е најстарата личност на светот!  Гинисовата Книга на Рекорди објави на својот веб-сајт дека Дина Манфредини ја наследила титулата, откако Беси Купер […]

Занимливости

(Видео) Кралот на долниот веш – облекол 302 пара гаќи одеднаш

Симпатичниот 53-годишен Британец, Гери Крег, соборил Гинисов рекорд така што облекол 302 пара гаќи – одеднаш.  Овој човек со необично хоби го држел истиот рекорд и претходно, само што тогаш […]