Ознака: гласање

Вести

ДИК промовираше апликација за пријавување на дијаспората за гласање на изборите

Апликација од официјалниот сајт на Државната изборна комисија наменета за пријавување на дијаспората за гласање на предвремените парламентарни избори на 11 декември 2016 година, беше промовирана денеска во просториите на […]

Фото

Гневен гласач им порача на политичарите: „Кога веќе ме еб***…“

Речиси и да нема избори, локални или парламентарни, а на изборните ливчиња да не се прочита сѐ и сешто.Така беше и на изборите во Хрватска, а како што пренесува Индекс.хр, […]

Вести

Керим е меѓу првите четворица кандидати за Генерален секретар на ООН

Македонскиот кандидат за функцијата Генерален секретар на ООН Срѓан Керим по завршениот четврти круг гласање е меѓу првите четворица, соопштуваат од неговиот кабинет.Меѓу првите четворица се пласираа Португалецот Антонио Гутјереш, […]

Вести

Избрана е преодната влада за спроведување на изборите закажани за 11 декември

Собранието на Република Македонија попладнево ја избра преодната Влада која треба да ги спроведе предвремените парламентарни избори на 11 декември.Нов министер за внатрешни работи е Оливер Спасовски, а Фросина Ташевска […]

Вести

Лагата со фантомски гласачи го закопа СДСМ

Активната регистрација на спорните гласачи заврши. До истекот на рокот вкупно 8922 лица поднеле апликација за да останат на избирачкиот список. 30.580 лица ќе бидат избришани од списокот. Тие последна […]

Вести

Пратениците ги изгласаа Законите од Пржино

Собранието на Република Македонија во рамки на 113. седница вчера ги изгласа измените и дополнувања на Законот за внатрешни работи, на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, на Законот […]

Балкан

Пратеник изваден од домашен притвор за да гласа во албанскиот парламент

На седницата на албанскиот парламент на која со историски консензус беа одобрени уставните промени што го отвораат патот за имплементирање на реформите во правосудството, гласаше дури и пратеникот исклучен од […]