Ознака: гласање

Вести

Список на сите Дипломатско конзуларни претставништва каде што може да се потпишете за кандидатите и да гласате

Список на сите Дипломатско конзуларни претставништва каде што може да се потпишете за кандидатит и да гласате Член 113–а (1) Избирачите кои на денот на гласањето се на привремена работа […]

Балкан Вести

Доцна вечерва во грчкиот Парламент ќе се гласа Договорот од Преспа

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, што ќе кулминира доцна вечерва со […]

Вести Свет

Ќе и се гласа ли вечер на Тереза Меј недоверба?

Според соопштение на пратеникот Ендру Бриџен од Конзервативната партија, кој долго време ја критикува Меј, парламентарната фракција на британските конзервативци може вечер да гласа за недоверба на лидерката на партијата и […]

Вести

Нови шест инциденти за време на гласањето

МВР информира дека се регистрирани нови шест нови инциденти за време на референдумското изјаснување по претходно евидентираните 13. По добиена пријава од Општинската изборна комисија дека во основното училиште „Кочо […]

Вести

СМС пораки масовно се шират, некој го крши молкот на големо, ОЈО ќе реагира ли?

Како што ќе може да видите на големо се праќаат СМС пораки со кои се повикува на излезност во пресрет на пропаѓање на референдумот за промена на уставното име на […]

Вести

Речиси двојно пониска излезност на референдумот во однос на претходните избори

Речиси двојно пониска е излезноста на денешниот референдум во однос на парламентарните избори во 2016 и локалните избори 2017 година. Државната изборна комисија соопшти дека до 13 часот на референдумот […]

Вести

Избирачките места отворени, гласањето се одвива без прекин

Избирачките места за референдумот се отворени утрово во седум часот и секаде гласањето тече без прекин, информираат од Државната изборна комисија. Се гласа на 3.478 избирачки места, кои ќе бидат […]

Вести

Право на глас имаат 1.806.336 гласачи запишани во Избирачки список

Граѓаните на Македонија на денешниот референдум можат да гласаат на 3.478 избирачки места во 80 општини. Право на глас на плебисцитарното изјаснување имаат 1.806.336 гласачи, запишани во Избирачки список. Во […]

Вести

Денеска гласале под 14 проценти од гласачите споредено со парламентарните избори во 2016 година

Рекордно слаба излезеност во споредба во 2016, на оние кои денеска имаа можност да го остварат своето право на глас на референдумот. Слаба излезеност имаше и кај македонската дијаспора, но […]

Вести

Единствена Македонија ќе ги преброи утре тие што ќе излезат на гласање

Како што беше најавено денеска партијата Единствена Македонија утре ќе ги преброи тие што ќе излезат на гласање со цел да се спречи манипулација со бројките и полнење на кутиите. […]