Ознака: гласање

Вести

Веќе гласаа една третина од пријавените гласачи во Атина

До 10 часо по локално време, во Канцеларијата за врски на Република Македонија во Атина, една третина од пријавените гласачи веќе го остварија правото на глас на референдумот, јави дописничката […]

Вести

Брза реакција на МВР, отстранета Фејсбук страната каде беа објавувани „предавниците“

Страницата „Предавници – Traitors“ на социјалната мрежа Фејсбук, на која бојкотирачите од дијаспората од утрово објавуваа снимки и фотографии од граѓаните кои излегоа да гласаат во Дипломатско-конзуларните претставништва,  во Мелбурн,  […]

Вести

Изсвиркани како „предавници“ тие што гласаат во Австралија (видео)

Неколку лица денеска во Мелбурн, Австралија ги снимаат гласачите при влез и излез од избирачкото место, притоа ги навредуваат нарекувајќи ги „предавници“. Сепак нема директни инциденти.

Вести

Констатирани неправилности и во извештајот на ОБСЕ

Низа нерегуларности и прекршувања го одбележаа целиот изборен процес, а констатирани се и огромен број на неправилности во првиот и вториот круг од локалните избори.Неправилности се констатирани и во Извештајот […]

Вести

Член на изборна комисија во Градец гласал во име на старица против нејзина волја

На 28.10.2017 околу 09:00 часот пријавено е дека во село Градец во семејната куќа на Ј.Ш. дошло до злоупотреба на избирачко право, информираат од МВР.Злоупотребата се случила на тој начин […]

Вести

ДИК: Излезноста на изборите до 17 часот 49,14 проценти

Излезноста на гласањето до 17 часот на територија на Република Македонија според податоците што ги објави ДИК изнесува 49,14 проценти.На територија на Град Скопје излезноста е 50,58 проценти. Највисока излезност […]

Вести

Груевски: Граѓаните со својот глас ја заштитија демократијата, нерегуларностите и незаконитостите од целиот изминат период беа присутни и денеска

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со сопругата Боркица денес го оствари своето право на глас.-Сакам во оваа прилика да им се заблагодарам на сите граѓани кои денес излегоа да […]