Ознака: гласање

Вести

До 13 часот во Гостивар гласале 18.528 лица

Излезноста во општина Гостивар до 13 часот е 24,2 отсто. Вкупно 18.528 граѓани го искористиле правото на глас, информира претседателот на Општинската изборна комисија (ОИК) Мустафа Муслиу.Според ОИК, изборниот процес досега […]

Вести

Трајко Вељаноски гласаше во општина Ѓорче Петров

Поранешниот претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска гласаше на избирачкото место 2571 во ОУ „Мирче Ацев“, општина Ѓорче Петров.Поранешниот претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски […]

Вести

Во Велес до 10 часот гласале 11 отсто од регистрираните граѓани

Во општина Велес денеска предвремените парламентарни се спроведуваат мирно и достоинствено, без инциденти. Ова го соопшти Лили Велковска, претседател на Општинската изборна комисија.Во општина Велес на 84 избирачки места ќе […]

Вести

Претседателот Иванов гласаше во гимназијата „Јосип Броз Тито“

Претседателот Ѓорѓе Иванов, го оствари своето право на глас и гласаше во гимназијата „Јосип Броз Тито“ на избирачко место 2859.Беше придружуван од своето семејство, кое исто така го оствари своето […]

Вести

„Излези да гласаш“: Изборите досега се одвиваат во фер и демократска атмосфера

Генералната оценка за досегашното гласање е дека се одвива во фер и демократска атмосфера.-Единствено забележани се нерегуларности во ИМ 0372 и ИМ 0375 во Богданци каде е забележано агитирање или […]

Црна хроника

Фатени 5 лица со копија од избирачки список и тетратка со матични броеви

Во Струмица вчера се фатени пет лица кои во возилото имале копија од избирачки список, како и тетратка со име и презиме и матични броеви на лица од ромска националност […]

Вести

Приведен гласач во Ѓорче Петров, еден избегал во Валандово и двајцата фотографирале доказ за една опозициска партија!

З.Д. утрово бил приведен во полициската станица во општина Ѓорче Петров поради фотографирање на гласачкото ливче со мобилен телефон, на гласачкото место 2556 во ДСУ „Кочо Рацин“.Слична ситуација е забележана […]

Вести

Непречено и без проблеми се одвива гласањето во Прилеп, Кривогаштани, Долнени и во Крушево

Непречено и без проблеми досега се одвива гласањето во Прилеп, Кривогаштани, Долнени и во Крушево, соопштуваат од општинските изборни комисии.Според комисијата до 10 часот во Прилеп од вкупно запишаните 64.472 […]