Ознака: гласови

Вести

Дали ДИК направи буквален грабеж на гласови?!

Дали ДИК направи буквален грабеж на гласови?! Ова прашање го поставуваат читатели кои до нашата редакција испратија фотографии од листата на ДИК на самото изборно место, споредено со она што ДИК […]

Вести

Голема лага на СДСМ за иселувањето од Македонија: Ако се иселиле 600 илјади граѓани поради “режим“, тогаш зошто СДСМ освои помалку од 2.000 гласа од дијаспората и се бореше да се одземе правото на глас?

Гласачите од дијаспората ја разобличија лагата на СДСМ за бројот на иселени лица од Македонија. Наспроти тврдењата дека над 600 илјади лица се иселиле од Македонија поради незадоволството од т.н. […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година

ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година, што покажува кристална победа како и пред три години, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервју […]

Вести

Бизнисмен од Македонска Каменица купувал гласови за СДСМ

Познатиот бизнисмен од Македонска Каменица, Миле И. потрошил 50.000 евра за купување на гласови за последните избори.Со негови пари биле правени пакети со прехрамбени производи и средства за хигиена кои биле […]

Вести

ДИК КОНЕЧНО ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Одбиен и последниот приговор на СДСМ

Државната изборнја комисија (ДИК), по многу натегања и кавги, конечно донесе одлука за последниот приговор поднесен од СДСМ, поврзан со наводни нерегуларности на избирачко место во Теарце.Со 4 гласа ЗА, […]

Вести

Обвинителството го сомничи Величковиќ за давање поткуп за гласови во кумановско Ромско маало

Давање на пари за купување на гласови на граѓаните од ромска етничка заедница во кумановското Ромско маало било повод за предистражна постапка која ја покренало Основното јавно обвинителство за гонење […]

Вести

Пребројани се сите гласови: Резултатите на ДИК ги потврдуваат мандатите

Процесирани се гласачките ливчиња на сите 2.524 гласачки места од шесте македонски и една дијаспорска изборна единица, покажува интернет-страницата на Државната изборна комисија. Последното ажурирање на податоците од апликацијата беше […]

Вести

Албанците од Сарај, Арачиново, Студеничани и во Чаир ги набилдаа гласовите за СДСМ

Речиси 20.000 гласа, кои опозицискиот СДСМ ги освоил повеќе отколку ВМРО-ДПМНЕ во Првата изборна единица, како и зголемениот број гласови во останатите пет единици, се клучни за резултатот што го […]

Вести

Петровски за хрватските медиуми: „Историска победа за ВМРО и покрај инженерството на амабасадорите“

„Под заповедништво  на еден амбасадор кој  ги координирал гласовите на македонските Албанци и  ги  транспортирал во  СДСМ, таа странка  успеа да добие седум  албански мандати“,  вели  Петровски за  хрватскиот портал […]

Вести

Народот го препозна сценариото кое се случува против Македонија

Македонците треба да бидат горди со јасното и недвосмислено застанување во одбрана на суверенитетот и унитарноста на државата. Ова е голема победа за ВМРО-ДПМНЕ и македонскиот народ со освоени повеќе […]

Вести

Хаос во ДИК: се врши ли притисок за пата- пата мандати?

Хаотична ситуација владее во Државната изборна комисија (ДИК) откако оваа институција се уште ги нема соопштеное конечните резултати од предвремените парламентарни избори и распоредот на пратенички мандати. Прашањето кое струи […]