Ознака: глобално затоплување

Вести

Глобалното затоплување ќе ги зголеми болестите и смртноста

Климатските промени го зголемуваат ризикот од заболувања на срцето и бубрезите, болестите од топлински стрес и други смртоносни болести поврзани со горештините, се наведува во анализата на британското медицинско списание […]

Вести

Биткоинот ја загрозува борбата против глобалното затоплување

Побарувачката за биткоини би можела да ги поништи глобалните напори за ограничување на глобалното затоплување, бидејќи оваа попопуларна дигитална валута бара огромни количини на енергија за производство, предупредија научници. Производството […]

Вести

Видео: Мислеа дека никогаш нема да се дознае: Топејќи се мразот на Гренланд разоткри таен проект на американската армија

Tопењето на мразот околу Северниот пол, предизвикано од глобалното затоплување, на виделина изнесе таен проект на американската армија од времето на Студената војна.Станува збор за таен град изграден во северозападниот […]

Занимливости

НАСА предупредува: Го преживеавме најтоплото лето, но нè чека пекол!

Американската вселенска агенција НАСА, објавила во понеделникот извештај во кој се наведува дека температурата на глобално ниво во август оваа година била највисока која некогаш била забележана.Имено, НАСА, прв пт […]

Занимливости

Рекордно жешка година – дали ги чувствуваме последиците на климатските промени?

Можеби беше пријатно кога во ноември се` уште излегувавме со летна облека. И веројатно беше забавно, но какви последици носат овие промени? Минатогодишното топло време се покажа доста загрижувачко кога НАСА […]