Ознака: глутен

Живот

5 едноставни чекори за целосно исфрлање на глутенот од исхраната

Доколку сте заинтересирани да дознаете повеќе за храната без глутен, голема е веројатноста дека вашиот организам не може да го толерира глутенот. Повеќето луѓе кои се исхрануваат безглутенски го прават […]

Живот

Овие знаци покажуваат дека ви смета глутенот

Иако чувствителноста на глутенот се смета за помодарски тренд, поединци навистина патат од овој синдром, а лекарите наведуваат кои се основните симтоми. Освен проблеми со варењето, постојат низа на апатични […]

Живот

Што е глутен – погледнете го видеото

Глутенот е нерастворлив дел од протеин составен од протеините глијадин и глутенин. Тој се наоѓа во одредени житарки, како пченица, ‘рж и јачмен. Глутенот ја дава еластичноста на тестото од овие житарки.Ваквата […]

Живот

Како се живее без глутен: Што смеете, а што не смеете да јадете?

Омилена помеѓу познатите во Холивуд, одбегнувањето на храната која содржи глутен е одличен начин за прочистување на организмот, а воедно и губење на неколку вишок килограми.Исхраната без глутен се покажува […]