Ознака: гмо

Вести

Уште ова ни фалеше – Македонија од идната година ќе произведува ГМО храна

Од следната година ќе се дозволи производство на Генетски модифицирана храна во земјава. Агенцијата за храна најави измени на Законот за безбедност на храна во кој точно ќе се дефинира […]

Живот

Што всушност не знаете за Генетски модифицираните организми (ГМО)?

Што е ГМО? ГМО е кратенката која стои за Генетски модифицирани организми, во случајов Генетски модифицирана храна. Оваа храна е резултат на лабораториски процес при кој гените од еден вид […]

Контроверзни фајлови

Масовните медиуми ќе го премолчат ова: Сиријка откри зошто Новиот светски поредок ја уништи Сирија!

Факт е дека балканските држави по распадот на Југославија и по инструкциите на елитата мораа да ги предадат банките, парите, економијата, луѓето, војската и сите други предности во сопственост на […]

Вести

Потврдено: Соините трошки и шницли содржат ГМО

Застрашувачки звучи потврдата дека во Македонија има генетски модифицирана храна. За жал сеуште немаме како држава сериозна дебата за тоа колкава е штетата по луѓето ако истата се конзумира. Како […]

Вести

Во Македонија „протнати“ генетски модифициран ориз и соини шницли

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) открила дека во Македонија се увезени два генетски модифицирани производа, ориз и соини шницли и трошки без да бидат декларирани. Дали за ова некој […]

Издвојуваме

Русјаков: Како да препознаеш генетски модифициран отпад ГМО

Како да препознаеш Генетски Модифициран Отпад (шупак, интелектуална бижутерија, полупроизвод) на фејсбук: – се радува на договорот со Грција – се сити на промена на име – тврди дека „името“ […]

Живот

Купувајте ЗДРАВО! Едноставен трик како да препознаете ГМО домати!

Конзумацијата на овошјето и зеленчукот е неопходно за здравјето, но дали храната што ја купуваме е природна и здрава?ГМО храната можете да ја препознаете лесно, со овој трик: Прво, треба […]

Вести

Во Македонија целосно е забрането производство, увоз и продажба на ГМО храна

Агенцијата за храна и ветеринарство најостро ги демантира наводите на Љупчо Николовски од СДСМ изнесени на денешната прес конференција, дека Агенцијата за храна и ветеринарство води како што вели тој, […]