Ознака: говор

Вести

Груевски: Денес го славиме народот на Македонија

Денес го славиме народот на Македонија затоа што тој народ ги извојувал победите, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во својот говор за Илинден.-Илинден е голем ден во нашата историја, […]

Видео

ВИДЕО: Орангутан зборува како човек!

Со својата ретка способност да имитира човечки зборови, орангутанот може да е пресврт во долгогодишните научни верувања во еволуцијата на говорот.Со својата ретка способност да имитира човечки зборови, орангутанот може […]

Вести

Претседателот Иванов наскоро ќе се обрати до јавноста

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати до нацијата, соопштија од неговиот кабинетот на претседателот.Во соопштението не се наведува темата за која Иванов ќе зборува во 18:45 часот. Инаку, ова е […]

Вести

Хилари Клинтон пропагираше социјална правда во капут од 12.495 долари

Интересен беше настапот на Хилари Клинтон, на кој таа говореше за тоа како да се поправи економската нееднаквост, носејќи капут на Џорџо Армани од 12 ипол илјади долари.На својот митинг […]

Вести

Британскиот кардинал го призна „недолично сексуално однесување“

Британскиот кардинал Кит О'Брин кој во понеделникот се повлече од позицијата на надбискуп, призна во неделата своето недолично „сексуално однсеување” и побара прошка од оние коишто ги „повредил”. „Овие денови, […]

Вести

Бенедикт XVI: Бог нема да дозволи Црквата да потоне и покрај разбрануваните води

Папата Бендедикт Шеснаесетти во својата последна порака до верниците во светот истакна дека „Господ нам да дозволи неговиот кораб да потоне” и покрај „разбрануваните води”, додавајќи дека и по отстапувањето […]

Вести

Папата Бенедикт Шеснаесетти последен пат ќе ја одржи општата аудиенција

Папата Бенедикт Шеснаесетти кој неочекувано донесе одлука да го напушти Апостолскиот престол, во среда ќе ја одржи својата последна сеопшта аудиенција на којашто на Плоштадот на свети Петар ќе присуствуваат, […]

Вести

Што кажа папата Бенедикт XVI во прошталниот говор?

После најавата дека ќе се повлече папата Бенедикт XVI стана првиот поглавар на Католичката црква кој го сторил тоа во последните 600-тина години. 85- годишиот Папа Бенедикт станал свештеник во […]