Ознака: голем празник

Живот

Денес е голем празник: За многу години Света Петка, светица која штити од разни несреќи и многу болести

На 27 октомври се празнува света Петка. Православните верници ја слават Света Петка или Црна Света Петка, зошто веруваат дека оваа светица ги штити од разни несреќи, но и од […]

Живот

Утре е голем празник, Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица

Рождество на Пресвета Богородица (познат и како Мала Богородица) е еден од најголемите празници на Православната Црква. Црквата го востановила овој празник поради посебното значење што го има пресвета Богородица, […]

Живот

Утре е Преображение, што треба а што не треба да се прави на овој голем празник

Преображение Господово е еден од оние осум големи христијански празници кој секоја година се слави на 19 август, кога, според народното предание, во зора почнуваат да се преобразуваат и гора […]

Вести

Доаѓа голем и тежок празник: Запалете свеќа за мртвите

Духовден, празник кој се прославува во спомен на слегувањето на Светиот дух. Бидејќи овој голем настан се одиграл на педесеттиот ден по Воскресението Христово празникот секогаш се слави на педесеттиот […]

Вести

Денеска е голем празник – Денес е Св. апостол и евангелист Јован Богослов

Православните верници денеска го прославуваат светиот апостол и евангелист Јован Богослов. Овој апостол бил еден од првите ученици на Исус Христос, заедно со братот Јаков. Црквата два пати во годината […]

Вести

Денес е Спасовден – Четириесет дена по Велигден

Четириесет дена по Велигден (во четврток) Именден празнуваат: Спасе, Спасија, Спаска… Празникот на Христовото вознесение – Спасовден спаѓа во големите христијански празници, се празнува 40 дена по Велигден и секогаш […]

Вести

Утре е голем празник 40 дена по Велигден- жени внимавајте на вашите мажи и деца

Православните верници утре на 17 мај го прославуваат Спасовден, празник кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена пред Духови и секогаш е во четврток. За овој празник […]