Ознака: Гордана Шаулиќ

Сцена

Не дај Боже на никого да не му се случи тоа што ми се случи мене- вдовицата на Шабан ја отвори душата

После пола година од смртта на пејачот Шабан Шаулиќ за српските медиуми душата ја отвори неговата вдовица Гордана Шаулиќ. Раната која ја носи по неговата смрт се уште не е […]

Сцена

Драматично: Вдовицата на Шабан одбива да го напушти домот на Дедиње! Гоца не се помирува со вистината дека треба да оди…

Гордана Шаулиќ, сопругата на кралот на фолк музиката Шабан Шаулиќ одбива да го напушти нивниот семеен дом на Дедиње иако нејзините деца веќе неколку пати имаат предложено на кратко да […]

Сцена

Никој не знае кој го оставил: Семејството покрај гробот на Шабан го пронајде овој детал, Гордана почнала да плаче на цел глас

Семејството Шаулиќ, блиски роднини и пријатели утрово го посетија вечното почивалиште на кралот на народната музика. Гробното место на некрунисаниот крал е селото прекриено со многу венци, но она што […]