Ознака: Гордана Јанкулоска

Вести

Јанкулоска: На крај памет не ми паѓа да бегам

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска на која завчера Врховниот суд и ја одби жалбата на пресудата за „Тенк“ и ѝ ја потврди четиригодишната затворска казна, во изјава за […]

Вести

Јанкулоска оди во затвор за случајот „Тенк“

Врховниот суд ги одби поднесените барања на осудените Никола Груевски, Ѓоко Поповски и Гордана Јанкулоска во случајот „Тенк“ и ги потврди пресудите на Апелациониот суд Скопје. Поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски беше осуден […]

Македонија

Јанкулоска: Нема причина да ми се одреди притвор

Јас ги почитувам мерките за претпазливост, не постои никаква причина да се преиначат, изјави ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, пред денешното рочиште за случајот “Титаник“ на СЈО, а откако […]

Вести Македонија

Јанкулоска ќе поднесе жалба до Апелација

Гордана Јанкулоска, поранешната министерка за внатрешни работи , денесне сакаше да ја коментира пресудата за „Тенк“, со која е осудена на шест години затвор и најави дека ќе поднесе жалба. […]

Вести

„Титаник“ – закана од притвори за врхушката на ВМРО-ДПМНЕ

Два дена пред истекот на рокот за поднесување обвиненија, Специјалното јавно обвинителство (СЈО) поднесе 17 обвиненија. Обвинети се 94 физички и 7 правни лица за случаи поврзани со злоупотреба на службата, […]

Вести

СЈО прави спектакл од постапките што треба да се тајни

Специјалното јавно обвинителство не ги почитува законите и прави медиумски циркус од постапките кои ги води. Според законот предистражните и истражни постапки се тајни, но според СЈО, кој се става […]

Вести

Јанева уште еднаш го потврди скандалозното непознавање на правото

Специјалното јавно обвинителство на чело со Катица Јанева покажува елементарно непознавање на правото, законите и Уставот на Република Македонија. Тие бараат од екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска да донесе […]

Вести

СЈО со своето однесување потврди дека креира политички спектакли

Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева со своето однесување потврдува дека не работи во име на правдата, туку креира политички спектакли.Прво, неодговорно доцна СЈО испрати покана до екс-министерката Јанкулоска да […]