Ознака: горива

Економија Македонија

Од полноќ горивата – поскапуваат

На денешната седница Регулаторната комисија за енергетика реши бензините и дизелот од полноќ да поскапат за половина денар. Според донесената одлука, дизелот и ЕУРОСУПЕР БС 98 ќе поскапат за половина […]

Вести

Нови цени на горивата од понеделник

Регулаторната комисија за енергетика, утре треба да ја соопшти новата одлука за цените на горивата. Минатата недела цените останаа скоро исти, без некоја драстична промена. Мала промена имаше само „Супер […]

Вести

Регулаторна со одлука- Ова се новите цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика ја објави најновата одфлука за новите цени на нафтените деривати. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло […]

Економија Македонија

Радувајте се возачи, еве ги и новите цени на горивата

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика донесена денес горивата ќе поевтинат за 3, односно за 2,5 денари по литар. Новите цени на горивата ќе важат од ноќеска на полноќ. Според […]

Вести

Макпетрол со реакција: Цените на горивата треба да бидат пониски

„Макпетрол“ АД реагира на денеска одредените малопродажни цени на нафтата и нафтените деривати по новата методологија на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) и смета дека требало да бидат пониски за […]

Вести

Горивата сепак поевтинуваат

Регулаторната комисија за енергетика, пресметувајќи според новата методологија за формирање на малопродажните цени на дериватите, го објави новиот ценовник што ќе важи во следните седум дена. Од ноќеска на полноќ, […]

Економија

Државните регулатори повторно ќе одлучуваат по која цена ќе се продаваат горивата

Двонеделниот либерализиран пазар на нафта и нафтени деривати во земјава во кој компаниите од овој сектор самите ги определуваа малопродажните цени завршува. Новата методологија за пресметка на горивата стапи на […]

Вести

Изгор цени на бензинот и дизелот- РКЕ најави голема промена

Со последната одлука на Регулаторната Комисија за Енергетика која важи од завчера, бензинот и дизелот повторно поскапеа. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголеми за 0,50 денари за литар, […]

Вести

Нови цени на горивата

На 29 април, вообичаено како и секој втор понеделник во месецот ќе се утврдат новите цени на горивата. Цените на горивата се креираат согласно движењата на нафтата на Светските берзи, […]

Вести

Поскапување: Возачи од денес точите горива по овие цени

Поскапувањето на цената на нафтата на светските пазари се одрази врз нафтените деривати во Македонија па затоа од денеска возачите ќе полнат резервоари по цени кои бележат скок. Согласно новата […]