Ознака: Гоце Делчев

Живот

И утрово хаос кај мостот “Гоце Делчев“

Скопјани кои утрово со автомобили или во автобуси се движеа на потегот кај мостот “Гоце Делчев“ среде центарот на градот повторно беа заглавени во сообраќајниот метеж. Ваквата состојба која ги револтира […]

Живот

Денес и утре на мостот „Гоце Делчев“ привремен сообраќен режим

На мостот „Гоце Делчев“ денес и утре заради изведување комплексни градежни активности ќе биде воведен привремен сообраќен режим. ,,Поради изведување градежни активности за реконструкција на дилатационите фуги на мостот денеска во […]

Живот

Привремен сообраќаен режим на мостот “Гоце Делчев“

Денес и утре на мостот “Гоце Делчев“ ќе биде воведен привремен сообраќен режим поради изведување комплексни градежни активности. – Поради изведување градежни активности за реконструкција на дилатационите фуги на мостот […]

Македонија

Владата се надева дека заедничката комисија ќе најде решение и за Гоце Делчев

Откако бугарската министерка Екатерина Захариева најави дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди дека Гоце Делчев е Бугарин, денес портпаролот на Владата […]

Балкан

Захариева: Нема зошто 7 октомври да биде прифатен за заедничко чествување на Гоце Делчев

По средбата со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров во Софија вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека пред два дена имаше состанок на историската […]

Македонија

Дали Скопје и Софија заедно ќе го чествуваат и Гоце Делчев?

Откако на претходните средби, заедничката Комисија постигна согласност за препорака до владите на Република Северна Македонија и Република Бугарија за заедничко чествување на Св. Кирил и Методиј, Св. Климент Охридски, […]

Македонија

При обид за насилно влегување во касарната “Гоце Делчев“ во Скопје, рането едно лице

Рано утрово во 02:53 часот е спречен обид за насилен влез во кругот на касарната „Гоце Делчев“ во Скопје, информираат од Министерство за одбрана. – Војникот што бил на стража […]

Македонија

Премиерот Заев во посета на Бугарија

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев денес ќе престојува во Република Бугарија, каде ќе се сретне со бугарскиот премиер Бојко Борисов. Како што соопштуваат од владината прес-служба на средбата ќе […]