Ознака: градинка

Вести

Негувателка од градинка во Битола позитивна на коронавирус, во изолација 5 деца и 5 вработени

Негувателка во градинка во Битола позитивна на коронавирус, а пет деца, три воспитувачки и две негувателки се ставени во домашна изолација од 14 дена, соопштија денес од Центарот за јавно […]

Вести

Скринингот во градинка во Кочани откри 9 заразени со ковид-19, сите без симптоми

По скрининг тестирањето во детската градинка „Павлина Велјанова” во Кочани утврдено е дека девет вработени во јавната општинска установа се позитивни на коронавирусот. Специфично за добиените резултати е што сите […]

Живот

Секое дете би требало да расте со една ваква баба…

Сè повеќе модерни градинки и училишта на децата им нудат враќање на природата и правите вредности – дрвените играчки, музиката и музичките инструменти, физичка активност, развивање на креативноста… За среќа, […]

Вести

Воспитувачки малтретираат деца во градинка

Три воспитувачки од градинка во италијанската провинција Верчели се во притвор откако било утврдено дека со месеци ги малтретирале децата кои ги чувале.Сѐ започнало во март кога една мајка и […]

Занимливости

Воспитувачката Викторија веднаш ја казниле откако ги виделе нејзините фотографии на Инстаграм

После обвиненијата на родителите, управата на градинката се сложила дека фотографиите се непримерни и побарале од неа да ги избрише. Таа сега бара нова работа.Воспитувачка од градинка била принудена да […]

Вести

Дете во градинка пукало во негови другарчиња

Во градинка во Дирнбор во американската сојузна држава Мичиген, вчера дете од претшколска возраст, пукало со пиштол во две дечиња на возраст од три години.Повредените дечиња се во критична состојба. […]

Вести

Законот ги штити децата од политичка и верска злоупотреба, Царовска молчи за случувањата во градинката „Пчела“

Во детската градинка „Пчела“, која се наоѓа во Скопје, врз основа на фотографии и видеа кои се објавени на социјалната мрежа Фејсбук, може да се забележи дека таму децата активно […]