Ознака: градоначалник

Македонија

По вчерашниот инцидент се огласи градоначалникот на Шутка

Курто Дудуш, градоначалник на општина Шуто Оризари, по вчерашниот инцидент во кој повредени беа три лица ги повика своите сограѓани да останат смирени и да покажат трпение, за успешно спроведување […]

Избор на уредникот Издвојуваме

Градоначалникот на Ѓорче се оправи. Па старото „Пежо“ го замени за „БМВ Х5“

Ох. Купил Сашево БМВ Х5, пиќкасимајќина. Не знам колкав талент треба да си, во мандат, после година и пол власт, да купиш кола која вреди 30-40.000 евра. Всушност, ова е […]

Вести

Градоначалникот на полскиот град Грањск преминал во болница…

Градоначалникот на полскиот град Грањск преминал во болница… откако на улица е избоден до смрт. Ова се случило за време на добротворен концерт. Напаѓачот се приближил и по се изгледа […]

Македонија

Во Битола улиците се чистат според приоритет

Екипи на ЈКП „Нискоградба”- Битола од ноќеска и утрово ги чистат улиците според приоритетната листа за чистење улици во зимски услови утврдена од Советот на општина Битола. Директорот на ЈКП […]

Црна хроника

Денес во Охрид ден на жалост

По повод ненадејната смрт на градоначалникот Јован Стојаноски денес во Охрид е прогласен ден на жалост. Сите културни, спортски, забавни и други настани и манифестации се откажани. Во општинската зграда […]

Црна хроника

Почина градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски

Утрово ненадејно на 48-годишна возраст почина градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски. Неофицијално, тој немал никакви здравстени проблеми, а причина за смртта е срцев удар. Проф. д-р Јован Стојаноски е роден  […]

Македонија

Градоначалникот на Гази Баба кон активистка: Затворете ја веќе устата!

„Затворете ја веќе устата”, со овие зборови градоначалникот на општина Гази Баба, Борис Георгиевски и се обратил на претставничката на граѓанската О2 иницијатива додека траела дебатата во општината во која […]

Балкан Вести

Поднесе оставка градоначалникот на Косовска Митровица

Поради, како што рече, дискриминаторската политика на Приштина, која е насочена против српскиот народ денес оставка на својата должност поднесе градоначалникот на Косовска Митровица, Горан Ракиќ. Како причини заради кои […]

Живот

Градоначалникот на Центар се извини за однесувањето на комуналните редари кон жената на Буњаковец

Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ на јавноста и се извини за нехуманото и грубо однесување на редарите од Секторот за инспекциски работи во Општината. -Од мое име, и од […]

Вести

На Шилегов добро му оди. Има нова викендица вредна 55.000 евра

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје, на почетокот од годинава си купил викендица во Маврово. Ни помалку ни повеќе во вредност од 55.000 евра. Викендицата има приземје и спрат, а вкупно […]