Ознака: градоначалници

Вести

Во цело Скопје не се дише од загадениот воздух, Заев и градоначалниците веќе не зборуваат за воздухот

Скопје, а и уште неколку градови во Македонија буквално се гушат последниве денови. Иако на граѓаните им беше ветуван чист воздух од страна на кандидатите за градоначалници од СДСМ и […]

Вести

Градоначалници од југоистокот бараат средба со Заев за референдумите за рудниците

Градоначалници од седум  општини од Југоисточниот регион по денешниот состанок во Валандово побараа најдоцна до утре да се сретнат со премиерот Зоран Заев за да разговараат за доделените концесии за […]

Вести

Трајановски: Градоначалниците од утре без мандат

Градоначалниците на општините во Македонија од утре ќе работат без мандат, информираше денеска по состанокот на Заедницата на единиците на локалната самоуправа, претседателот на ЗЕЛС и градоначалник на Град Скопје […]

Вести

Градоначалниците од Источниот плански регион побараа предвремени избори

Градоначалниците од Источниот плански регион побараа предвремени парламентарни избори за, како што велат, да се надмине актуелната политичка криза.При пуштањето во употреба на новиот Дом на кутурата во Македонска Каменица градоначалникот […]

Вести

ЗЕЛС: Мандатите на градоначалниците и советниците до 15 мај 2017

Управниот одбор на Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија- ЗЕЛС, го поддржува доставеното мислење од Министерството за локална самоуправа за траење на мандатите на градоначалниците и советниците до […]

Вести

Градоначалниците од Источниот регион рекоа не за воведување на двојазичност

Градоначалниците од Источниот регион на денешната попладневна средба во Берово покрај темите за кои распрваа од делокругот на одлучување, излегоа со заедничко соопштение на најавата за воведувањето на двојазичност. -Остро реагираме […]

Локална самоуправа

Трајановски ги седна скопските градоначалници на маса: Ова се предлозите за намалување на загадувањето во Скопје

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска одржа работна средба со градоначалниците од скопскиот плански регион на која се разговараше за загадувањето на воздухот во градот и во околината.– Ги […]

Издвојуваме

Информација за кандидатите за градоначалници и советници од сите партии

Информативниот сајт Puls24.mk ги известува сите кандидати за градоначалници и советници од сите партии, кои учествуваат во изборната кампања за локалните избори, доколку сакаат да праќаат нови информации за нивните […]