Ознака: граница

Вести

Ако планиравте утре да одите во Грција, границата ќе може да ја поминете само пешки

Поради штрајк на грчките царински служби, утре ќе биде во прекин сообраќајот за секаков вид на преминување на државната граница помеѓу Република Македонија и Република Грција, освен за пешаци.Прекинот на […]

Вести

ТЕШКО НА ПРОДОЛЖЕН ВИКЕНД ВО ГРЦИЈА: Се менуваат граничните процедури, ќе има долго чекање на граница!

фрекфенција била вообичаена, патниците кои влегле во нашата држава не се пожалиле на поголеми застои и чекања на грчката граница поради новите правила, но не е исклучена можноста тоа да […]

Црна хроника

Спречено криумчарење на македонската граница

Во текот на минатата недела, царинските службеници спречија обид за криучарење дрога, открија три царински измами и спречија повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани пари, […]

Вести

На бегалката од Ирак и се промени животот на македонската граница откако ја сопрел наш полицаец

Сцена која не изгледала како вовед од роман – таа била Иранчанка во масата на бегалци кои се одбидувале да влезат во Србија, додека тој бил припадник на строгите македонски […]

Издвојуваме

Со антимакедонска кампања Бугарите се обидуваат да го прикријат нарушувањето на државната граница на Македонија од страна на припадници на Бугарската армија

Неколку дена Бугарија е опфатена од хистерија – бугарски политичари и медиуми бурно реагираа на решението на македонскиот новинар Миленко Неделковски, којшто со токмак ја искрши незаконски поставената плоча на […]

Сцена

Уапсен Харис Берковиќ: Еве која е причината!

Популарниот пејач Харис Берковиќ, приведен е на граница во Швајцарија бидејќи  нема работна дозвола. Момчето на Рада Манојловиќ имал закажан настап  на приватна журка  во  Швајцарија. Пејачот излегол во  пресрет […]

Балкан

Орбан: Успешната одбрана на бугарската граница е во заеднички интерес за сите нас

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека иднината на ЕУ ќе биде одлучена на границата на Бугарија со Турција, а не во Брисел, и ја повика Унијата да обезбеди повеќе […]