Ознака: ГРАЃАНСКАТА ИНИЦИЈАТИВА ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Вести

Народот реагираше во одбрана на државата и спречување на државниот удар на СДСМ

Народот во четвртокот вечерта реагираше во одбрана на државата и спречување на државниот удар на СДСМ. СДСМ беа предупредувани дека ќе дојде до ескалација и тоа и се случи по […]

Вести

Народот е најдобриот чувар на мирот во сопствената држава

Околу десеттина илјади граѓани присуствуваат на маршот на граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија. Собирот е масовен и по збирното место пред Владата, присутните се движат кон Канцеларијата на претседателот Иванов, […]

Вести

Мисиркова: Време е да се да се смират страстите и да се осознае што е од виш интерес

Македонската пијанистка и внука на Крсте Петков Мисирков, Eлена Mисиркова денеска од името на Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија упати порака за семакедонско и сеграѓанско помирување. Таа повика да се […]

Вести

Македонија има три ИЛИНДЕНИ, но дојде време да го обзнаниме Четвртиот!

Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија денеска ги повика граѓаните на мирен протест пред Владата во 17-часот.Тие денеска на прес конференција објавија и проглас. Македонија има три ИЛИНДЕНИ, 1903, 1944 и […]